Frezarki do parkietu
Usunięcie farby lub lakieru z elementów drewnianych – to zawsze był problem. Najczęściej korzystamy z kilku narzędzi, na początku opalarki, diaksa, szlifierki i innych urządzeń, czy praca zostanie wykonana szybko ? A co jeśli chcesz wyremontować 20-30 trepów schodowych z podstopnicami? Masz starą podłogę. w której pod listwami nikt nie cyklinował i teraz są ranty o grubości 3-4 milimetrów? ? Niezliczone warstwy farb, pokostów czy starych powłok lakierniczych powstałe po dziesięcioleciach przemalowań i nierówności powstałe w wyniku użytkowania. Zwykłą szlifierką daleko byś nie zajechał.
Wykorzystaliśmy więc sytuację, że nasz klient przeprowadzał renowację ponad 100-letniej podłogi dębowej, i przetestowaliśmy frezarkę Metabo LF 724 – do ciężkiej pracy. Na filmie poniżej możesz obejrzeć cały proces frezowania parkietu dębowego.
JAK ZBUDOWANA JEST FREZARKA METABO?
Według naszej wiedzy Metabo jest jedynym producentem oferującym frezarkę tego typu, przynajmniej z tych znanych, największych producentów na rynku. Oczywiście istnieją inne podobne modele , ale z reguły są to kopie wyprodukowane z wątpliwej jakości materiałów. Ta frezarka do parkietu wydaje się być wyjątkowa i najskuteczniejsza <br>
Swoim wyglądem przypomina połączenie szlifierki typu flex ze strugiem, co sprawia, że jest jednocześnie dość wąska, niska i wygodna w obsłudze. Z przodu maszyny znajduje się frez.
Okrągła tarcza we frezarce wyposażona w noże, za pomocą których usuwa się materiał. Możesz płynnie ustawić głębokość frezowania, ale nie polecamy tego przy powierzchniach mało zniszczonych.
ZALETY I WADY FREZARKI DO FARB
Zalety są oczywiste: moc, szybkie usuwanie materiału , a dzięki stosunkowo wąskiej i niskiej budowie maszynie, możliwość pracy niemal wszędzie. Wysokie obroty sprawiają że rysy są naprawdę niewielkie. Po pracy frezarką wystarczy szlif gradacją 60-100 i powierzchnia gotowa do lakierowania.
Do systemu odsysania można podłączyć zwykły odkurzacz , co jest ogromnym plusem.
Wadą jest to że nie można dostać się do narożników. Oznacza to, że na koniec będziesz musiał dopracować wszystkie narożniki ręcznie lub za pomocą drobnej maszyny typu multitool. Ale ten problem miałbyś również w przypadku większości zwykłych szlifierek.
Trochę denerwujące w konstrukcji maszyny jest pokrętło na głowicy , które można chwycić . Niestety wystaje dalej niż długość maszyny. Może to nie stanowić problemu na płaskiej powierzchni, ale może powodować problemy na schodach . Oznacza to, że nie można wjechać wystarczająco daleko w zakręty. Więc zdejmij gałkę i przeszlifuj ją bez dodatkowego uchwytu – też nie jest to duży problem. Jedyne na co należy zwrócić uwagę to palce, aby nie dostały się do maszyny.
TEST PRAKTYCZNY – SZLIFOWANIE PARKIETU
Wcześniej pracowałem innymi szlifierkami i zmarnowałem mnóstwo dobrego materiału w postaci krążków szlifierskich. W przypadku LF 724 cały szlif który widzicie na powierzchni ponad 60-metrów, zajął mi jakieś półtorej godziny. Mało tego, nie zmieniałem frezów, co dało mi ogromną oszczędność na materiałach ściernych. Podstawą oczywiście nie dałoby się wjechać we wszystkie kąty, ale w przypadku parkietu mamy jeszcze coś takiego jak dylatacje. 99% udało się wyszlifować bez użycia dłuta i innych narzędzi.
I tak jak wspomniałem na początku, przy tak starej podłodze, oczywiście do szlifu są duże nierówności i ranty powstałe na raty przez ponad 100 lat.
wniosek
Znasz już zalety i wady , a także to co powiedzieliśmy o naszej pracy przy tej starej podłodze. Podsumowując: Frezarka LF 274 nie tylko umożliwia szybką pracę, ale także sprawia przyjemność podczas pracy (przynajmniej jeśli wcześniej szlifowałeś innymi maszynami). Jeśli chodzi o usuwanie materiału, maszyna jest na najwyższym poziomie. Powinno być dla Ciebie jasne, że masz maszynę do zgrubnego szlifowania, w której wysokie obroty pomagają, bo nie pojawiają się zbyt duże rysy.