JAK LAKIEROWAĆ PODŁOGĘ

Jak nałożyć lakier podkładowy i nawierzchniowy.

Jeśli oglądasz filmy na youtube, na temat cyklinowania i lakierowania zapewne spotkałeś się z bezsensownymi technikami lakierowania. Albo producent przewiduje szlifowanie międzywarstwowe lakieru podkladowego. Częściej międzyszlifowanie przed ostatnią warstwą lakieru.

Pokażemy Ci jak produktami Pallmann, szybko, łatwo i przyjemnie nałożyć wszystkie warstwy. Bez szlifowania, matowienia, straty czasu i braku pewności że wszystko jest idealnie odkurzone.

Nakładanie pierwszej warstwy lakieru podkładowego
  1. Używaj dobrej klasy odkurzacz przemyślowego, obojętne czy jest to Karcher, Bosch, Hitachi czy Makita. Nigdy nie będziesz miał 100% pewności że odkurzyłeś wszystko perfekcyjnie. Jeśli wyczyściłeś wszystkie pomieszczenia, które zamierzasz lakierować, a parkiet styka się z płytkami, użyj niebieskiej taśmy, aby je zabezpieczyć. Przyklej na zewnątrz folię do podłogi, aby mieć bezpieczną strefę, gdzie możesz zostawić obuwie i odzież.
  2. Upewnij się, że wszystkie okna są pozamykane, jeśli co najmniej jedno jest otwarte, może nam sprawić kłopoty. Oczywiście poprawisz tym samym cyrkulację powietrza ale będzie to przeszkadzać przy rozlewności lakieru. Jeśli lakier ,a szybko zacznie schnąć, nie rozpłynie się odpowiednio i powstanie tzw. pomarańczowa skórka.
  3. Zanim zaczniesz nakladać lakier podkladowy, powiedzmy Pall X320 lub X325, dokładnie go wymieszaj. Przygotuj na wszelki wypadek szmatkę i rękawiczki. Otwórz lakier i włóż sitko do otworu w bańce.
    Włóż czystą, suchą szmatkę do kieszeni, aby być przygotowanym na ewentualne kapnięcie lakieru.
  4. Zaczynamy od ściany, która jest najdalej od wyjścia i biegnie równolegle do ułozenia parkietu czy desek. Wylej trochę lakieru na podłogę, weź do ręki szpachlę parkieciarską i raz przy razie smaruj podłogę. Musisz to robić tak, aby równomiernie nakladać lakier podkladowy na całej podlodze. Unikaj tworzenia smug i kałuż. Wylewając co jakiś czas i nakladając na podłogę lakier, kieruj się do wyjścia. Gdy nałożysz go na całości, masz godzinę odpoczynku przed nałożeniem drugiej warstwy, tym razem wałkiem.
  5. Technika nakładania podkładu czy lakieru nawierzchniowego różni się tylko ilością nakładanego poliuretanu. Zasada jest taka, aby zaczynać od najdalszego miejsca od wejścia i nakladać wzdłuż wzoru ułożenia. Jaka jest zaleta nakładania dwóch warstw podkładu? Pierwsza warstwa umiejętnie nałożona blachą sprawi, że nie podniesie się włos! A to oznacza brak potrzeby matowienia podłogi jej odkurzania, więc mamy oszczedność czasu. Kolejną zaletą będzie pewność że mamy idealnie czystą podłogę. Po nałożeniu pierwszej warstwy podkładu, lakierujemy już na czystej perfekcyjnie przygotowanej podłodze.
  6. Pamiętaj o zabezpieczeniu taśmami i folią, wszystkich miejsc które mogą generować pył. Zabezpieczamy również wszystkie futryny, płytki, listwy jeśli nie zostały zdemontowane.
  7. Po nałożeniu drugiej warstwy lakieru podkladowego, powinieneś odczekać około 1-1.5 godziny. Sprawdzamy czy powłoka się nie lepi, jeśli jest pyłosucha możemy nakładać warstwę lakieru nawierzchniowego. Po 3-4 godzinach ostatnia warstwa lakieru i gotowe !
Druga warstwa lakieru pokładowego nanoszona wałkiem

Poczekaj około 12-14 godzin od nałożenia ostatniej warstwy lakieru, zanim pozwolisz na ruch pieszy lub wstawianie mebli. Najrozsądniejszym wyjściem jest odczekanie 24-30 godzin. Aby położyć na podłogę dywany odczekaj co najmniej dwa tygodnie.