JAK LAKIEROWAĆ PODŁOGĘ

Jak nałożyć lakier podkładowy i nawierzchniowy.

Jeśli oglądasz filmy na youtube, na temat cyklinowania i lakierowania zapewne spotkałeś się z bezsensownymi technikami lakierowania. Albo producent przewiduje szlifowanie międzywarstwowe lakieru podkladowego. Częściej międzyszlifowanie przed ostatnią warstwą lakieru.

Pokażemy Ci jak produktami Bona i Pallmann, szybko, łatwo i przyjemnie nałożyć wszystkie warstwy lakieru.

Nakładanie pierwszej warstwy lakieru podkładowego Pallmann Unibase na bazie żywic
  1. Używaj dobrej klasy odkurzacz przemyślowego, obojętne czy jest to Karcher, Bosch, Hitachi czy Makita. Nigdy nie będziesz miał 100% pewności że odkurzyłeś wszystko perfekcyjnie. Jeśli wyczyściłeś wszystkie pomieszczenia, które zamierzasz lakierować, a parkiet styka się z płytkami, użyj niebieskiej taśmy, aby je zabezpieczyć. Przyklej na zewnątrz folię do podłogi, aby mieć bezpieczną strefę, gdzie możesz zostawić obuwie i odzież.
  2. Upewnij się, że wszystkie okna są pozamykane, jeśli co najmniej jedno jest otwarte, może nam sprawić kłopoty. Oczywiście poprawisz tym samym cyrkulację powietrza ale będzie to przeszkadzać przy rozlewności lakieru. Jeśli lakier ,za szybko zacznie schnąć, nie rozpłynie się odpowiednio i powstanie tzw. pomarańczowa skórka.
  3. Zanim zaczniesz nakładać lakier podkładowy, dokładnie go wymieszaj. Przygotuj na wszelki wypadek szmatkę i rękawiczki. Otwórz lakier i włóż sitko do otworu w bańce. Włóż czystą, suchą szmatkę do kieszeni, aby być przygotowanym na ewentualne kapnięcie lakieru.
  4. Zaczynamy od ściany, która jest najdalej od wyjścia i biegnie równolegle do ułożenia parkietu czy desek. Jeśli to nie jest lakier na bazie żywic, nie wylewaj lakieru na podłogę, skorzystaj z wiadra lub kuwety. Musisz to robić tak, aby równomiernie nakładać lakier podkładowy na całej podłodze. Unikaj tworzenia smug i kałuż. Wylewając co jakiś czas i nakładając na podłogę lakier, kieruj się do wyjścia. Gdy nałożysz go na całości, masz godzinę odpoczynku przed nałożeniem drugiej warstwy, tym razem wałkiem.
  5. Technika nakładania podkładu czy lakieru nawierzchniowego różni się tylko ilością nakładanego poliuretanu. Zasada jest taka, aby zaczynać od najdalszego miejsca od wejścia i nanosić wzdłuż wzoru ułożenia. Jaka jest zaleta nakładania dwóch warstw podkładu? Pierwsza warstwa umiejętnie nałożona blachą sprawi, że nie podniesie się włos! A to oznacza brak potrzeby matowienia podłogi jej odkurzania, więc mamy oszczędność czasu. Kolejną zaletą będzie pewność że mamy idealnie czystą podłogę. Po nałożeniu pierwszej warstwy podkładu, lakierujemy już na czystej perfekcyjnie przygotowanej podłodze.
  6. Pamiętaj o zabezpieczeniu taśmami i folią, wszystkich miejsc które mogą generować pył. Zabezpieczamy również wszystkie futryny, płytki, listwy jeśli nie zostały zdemontowane.
  7. Po nałożeniu drugiej warstwy lakieru podkładowego, powinieneś odczekać około 1-1.5 godziny. Sprawdzamy czy powłoka się nie lepi, jeśli jest pyło-sucha możemy nakładać warstwę lakieru nawierzchniowego. Po 3-4 godzinach ostatnia warstwa lakieru i gotowe !
  8. Jeśli korzystasz z produktów Bona, nie musisz się martwić o to czy i jaki lakier podkładowy wybrać. Możemy zaproponować Ci system lakierowania bezpodkładowego Bona Domo lub Bona Wave. Są to wspaniałe lakiery w naprawdę korzystnych cenach.
Druga warstwa lakieru pokładowego nanoszona wałkiem

Poczekaj około 12-14 godzin od nałożenia ostatniej warstwy lakieru, zanim pozwolisz na ruch pieszy lub wstawianie mebli. Najrozsądniejszym wyjściem jest odczekanie 24-30 godzin. Aby położyć na podłogę dywany odczekaj co najmniej dwa tygodnie.