DBANIE O PODŁOGI DREWNIANE

Dbanie o podłogi drewniane jest proste, jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad.

Podłogi drewniane z gatunków takich jak merbau, dąb, jesion czy buk, jeśli są solidnie wycyklinowane, zachowają swoje właściwości przez ponad 20 lat. Jeśli do zabezpieczenia zostaną użyte produkty Pallmann, mamy pewność że twój parkiet będzie wyglądał świetnie dłużej niż przez 20 lat.

Jak dbanie o podłogi, pomoże utrzymać je w doskonałym stanie?

1. Odkurzaj podłogi często, ale tylko z użyciem końcówek do odkurzacza, które posiadają miękki włos.

Odkurzaj podłogi drewniane końcówkami z miękkim włosem lub nakładkami z gumy która nie zostawia śladów.

Czy jest to dom na wsi czy mieszkanie w centrum miasta, w obu przypadkach mamy do czynienia z wszelkiego rodzaju pyłem, piachem czy solą w zimie. Wszystkie te zanieczyszczenia mają właściwości ścierne, co zdecydowanie obniża trwałość powłoki lakierniczej czy oleju.

2. Ponownie odśwież podłogę miejscowo. Dbanie o podłogi póki jest taka możliwość, sprawi że nie doprowadzisz do sytuacji, pojawienia się surowego drewna.

Możesz naprawić podłogę miejscowo przez zmatowienie i zaolejowanie parkietu czy desek olejowoskiem. W tym celu użyj papieru ściernego o gradacji 120-240.

Drewniane podłogi, czy to parkiet czy deski nie zużywają się równomiernie. Najwięcej zużywają się w ciągu pieszym, w miejscach gdzie często przebywamy, przy wejściu do domu czy mieszkania. Uważnie obserwuj miejsca gdzie pojawią się uszkodzenia czy przetarcia, i jeśli jest taka możliwość, ponownie nanieś warstwę lakieru lub oleju. Obecnie na rynku nie ma dostępnych takich powłok które bez renowacji wytrzymałyby 10 lat, chyba że będziesz je okresowo odświeżać.

Odświeżenie może polegać na delikatnym zmatowieniu podłogi naszą maszyną Bison SandGlider, przy użyciu krążków ściernych 180, oraz naniesieniu jednej warstwy lakieru czy oleju który był wcześniej nakładany.

3. Załóż osłony na meble, ruchome rzeczy w domu, zwłaszcza łóżka, a jeśli masz fotel komputerowy kup osłonę podłogową.

Im grubszy filc, tym lepiej bo będzie dłużej nam służył, i oprócz rysowania, złagodzi skutecznie także uderzenia i możliwość odkształcenia parkietu czy desek.

Założenie podkładek filcowych pod meble to najlepsza ochrona dla Twojej drewnianej podłogi. Dzięki zabezpieczeniu, macie pewność ze nie powstaną żadne przypadkowe uszkodzenia.

4. Nigdy przenigdy nie czyść podłogi drewnianej mopem parowym !

Używanie mopa parowego do czyszczenia podłogi drewnianej grozi jej nieodwracalnym uszkodzeniem. Gorąca para wnikając w drewno odkształci i je i drastycznie szybko podniesie jego wilgotność.

Mopy parowe, to urządzenia które pomagają czyścić takie powierzchnie jak płytki czy panele, ale do podłóg drewnianych zdecydowanie się nie nadają. Często bywają takie przypadki, że po użyciu mopa, podłoga drewniana odkształca się i nadaje się do renowacji.

Najlepszym sposobem na utrzymanie czystej podłogi, jest szeroki mop, zwilżony letnią wodą i dobrze wyciśnięty, żeby był tylko trochę wilgotny a nie mokry.

5. Nie należy czyścić podłóg płynem do mebli, octem czy innymi środkami które mogą wpływać na osłabienie powłoki lakierniczej

Te środki czyszczące mogą zmatowić, a nawet uszkodzić warstwę lakieru lub oleju. Użycie ich może spowodować nieodwracalne szkody, i Twoja podłoga będzie wymagała cyklinowania. Zalecamy zmywanie a właściwie wycieranie półsuchym mopem, lub w przypadku dużego natężenia ruchu zalecamy produkty Pallmann Floor Cleaner do wszystkich podłóg wykończonych lakierem poliuretabowym lub do podłóg wykończonych Pallmann Magic Oil 2K.

6. Nigdy nie używaj płynów do mycia czy konserwacji, zawierających wosk.

Patrzysz na swoją podłogę i zastanawiasz się, a może by tak użyć jakiegoś płynu typu Sidolux czy Pronto? Nawet tego nie próbuj! 

Poliuretan jest tworzywem, nałożenie warstwy wosku spowoduje stworzenie bariery dla kolejnej warstwy lakieru. Gdy będziesz chciał odświeżyć podłogę, nie będzie to możliwe, przez wosk będziesz zmuszony cyklinować podłogę do surowego drewna.

7. Zastosuj dywaniki lub wycieraczki przy drzwiach wejściowych.

Umieść wycieraczkę przy drzwiach wejściowych, aby zminimalizować przenoszenie piasku do pomieszczeń. Jeśli to nie problem zastosuj szerszą wycieraczkę lub dywanik w przedpokoju.

9. Uważaj na rośliny w doniczkach stojące na podłodze .

Mozaika dębowa odbarwiona przez doniczkę, przelewaną wodą. Woda sprawia że parkiet dębowy czernieje i ciemnieje, co może być niemożliwe do usunięcia podczas cyklinowania.

Używaj stojaków lub podkładek pod doniczkam, aby umożliwić cyrkulację powietrza i zminimalizować ryzyko zaciekania wody pod doniczkę. Nawet wydawać by się mogło wodoodporna doniczka porcelanowa na rośliny umieszczona bezpośrednio na podłodze może przyciągać kondensację wilgoci i szczególnie w przypadku parkietu debowego czy desek debowych, powodować nieodwracalne czernienie drewna.

10. Kochasz swoje zwierzęta? Uważaj na urynę.

Uryna zwierząt domowych, powoduje wynikający wgłab przykry zapach oraz trwałe przebarwienia klepek. Jest to na tyle dokuczliwe, że rzadko udaje się tak odrestaurować podłogę, żeby pozbyć się i plam i zapachu.