Kącik wiedzy o cyklinowaniu, to zbiór wskazówek, które z pewnością pomogą Ci zdecydować o tym:
– czy zlecisz to
-czy sam zajmiesz się szlifowaniem podłogi drewnianej.
Są takie prace związane z podłogami drewnianymi, których nie powinieneś robić sam, jeśli nie masz doświadczenia, zadzwoń do Radosława Reksy.
Oczywiście traktujemy każdego klienta jak kogoś wyjątkowego i zdolnego manualnie. Jednakże sukces zależy nie tylko od naszego podejścia, zależy przede wszystkim od zrozumienia całego zakresu prac przy renowacji podłogi. Każda podłoga jest inna, każdy parkiet czy deski mają inną specyfikę, wiek, uszkodzenia czy powierzchnię pokrytą lakierem czy olejem. Wszystko ma znaczenie.
Wykorzystaj poniższą listę i ten kącik wiedzy o cyklinowaniu, aby ocenić podłogę przed rozpoczęciem renowacji podłogi.
PIERWSZA WSKAZÓWKA
Sprawdź jak duże pomieszczenie masz do renowacji, czy jest to całe mieszkanie czy może jeden pokój? Weź pod uwagę to, że wycyklinowanie jednego pokoju o powierzchni 25 metrów kwadratowych, zajmie Ci maksymalnie dwa dni. Ten sam metraż w dwóch małych pokoikach, garderobie i przedpokoju, może zająć Ci nawet 4 dni! Im więcej krawędzi, zakamarków, rogów, obróbek przy rurach, futrynach, kamieniu, tym dłuższe i trudniejsze będzie wyszlifowanie całej powierzchni.
DRUGA WSKAZÓWKA

Im więcej starego lakieru pozostanie na podłodze, tym więcej pracy zajmie Ci jego usunięcie. Gdy klienci mówią nam ” podłoga jest w niezłym stanie”, często oznacza to, że na podłodze pozostało dużo starego twardego lakieru. Taka podłoga była pastowana, jest bardzo odkształcona i będzie wymagała dużego nakładu pracy i czasu. Niestety taki stan parkietu utrudni pracę!
Podłogi lakierowane lakierami chemoutwardzalnymi, posiadające jeszcze do tego bardzo grubą warstwę, sprawią szczególnie dużo kłopotów. Zdjęcie tej podłogi to przykład tego, że powinieneś wziąć pod uwagę. Większy zakres prac i co za tym idzie, cała operacja zajmie Ci więcej czasu. Ale nie ma co narzekać, już po wszystkim, będziesz mieć satysfakcję że podłoga wygląda przepięknie.

WSKAZÓWKA NR 3

Im więcej czasu upłynęło od ostatniego szlifowania, tym bardziej zniekształcone będą deski. Im większe są zniekształcenia tym więcej pracy zajmie ich wyrównanie i wypoziomowanie. Zmiany sezonowe szczególnie mocno wpływają na nowe podłogi. Jeśli od momentu montażu podłoga nie była cyklinowana, będzie miała bardzo wypaczone, powykrzywiane deski.
Nie myśl sobie, że nie powinno Cię to obchodzić, bo podłoga nie wygląda tak źle. Mylisz się. Dopóki podłoga nie będzie równa na całej powierzchni, nie będziesz w stanie doprowadzić jej do pięknego wyglądu. Uwierz mi, trzeba w to włożyć naprawdę sporo ciężkiej żmudnej roboty.


CZWARTA WSKAZÓWKA
Deski które są na podłodze, zostały niedawno zamontowane, ale przeleżały 20 lat na strychu? Nie mówimy że jest to przerażające i nic się z tym nie da zrobić. Wbrew pozorom, jeśli warunki w jakich była składowana deska były przyzwoite, to macie dużo szczęścia. Otrzymaliście podłogę wysezonowaną, która po wycyklinowaniu będzie bardziej stabilna niż nowe podłogi. Bardzo często zdarza się że są to deski wstępne oheblowane, więc trzeba będzie włożyć sporo pracy aby uzyskać pożądany efekt. Czy warto zajmować się taką podłogą?

Oceńcie sami 🙂

PUNKT PIĄTY
Stary klej? Kilka warstw farby olejnej? Plamy po wodzie, po urynie zwierząt domowych? Zajmie to wszystko więcej czasu i z pewnością trzeba będzie zastosować, sposoby na usuwanie plam i przebarwień.
PORADA NR 6
Czy masz może podłogę z bruku parkietowego, lub starych desek dębowych? Przygotuj się na dużo szlifowania, szczególnie gradacją 24. W przypadku cykliniarki taśmowej może oznaczać zużycie jednej taśmy na 10-12 metrów kwadratowych, a czasami nawet mniej.
SIÓDEMKA

Patchwork? Trafił Ci się projekt z kilkoma gatunkami drewna, nierzadko ułożonymi przeciw-osiowo, o różnych kształtach i grubości? Szlifowanie gradacją 24 krok po kroku, cierpliwie cyklinując każdy element jest jedynym sposobem na wyrównanie wszystkich wzniesień i nierówności. Dużo rodzajów drewna oznacza dłuższy czas szlifowania, z większym naciskiem na przyglądanie się przejściom między miękkimi a twardymi gatunkami drewna.
Podłoga na zdjęciu powyżej to patchwork z naszej wypożyczalni – układaliśmy ją 3dni. a szlifowanie samym grubym papierem zajęło nam ponad 20 godzin pracy. Ale nie ma się czym martwić, jest to podłoga gruba bo ma ponad 20mm grubości na wskroś, jest doszlifowana do gradacji 80, wyszpachlowana i przygotowana dla Was. Abyście mogli wykorzystać ją do nauczenia się obsługi cykliniarki, i odczuli na własnej skórze jak jest to ciężka praca ale niesamowicie przyjemna !

PUNKT ÓSMY
Jeśli Twoja podłoga jest wykonana z desek, to choćby miały 100 lat, jeśli podbudowa jest stabilna, nie trzeszczy, legary nie są zniszczone, możesz być zadowolony. Jeśli natomiast masz podłogę z parkietu, montowanego przed 1996-1997 rokiem, jest bardzo duże prawdopodobieństwo że jest przyklejony na subit lub lepik.
W obu przypadkach, parkiet należy zdemontować, usunąć subit lub lepik, wylać wylewkę samopoziomującą i na to zamontować nową podłogę. Możesz także wykorzystać stary parkiet, jeśli masz możliwość oddania go do stolarza który na maszynie tzw. grubościówce, zdejmie spodnią warstwę klepki wraz ze szkodliwym subitem lub lepikiem. Tym oto sposobem można odzyskać parkiet, który jeśli jest w dobrym stanie, posłuży pewnie jeszcze ze 100 lat.